Poznaj niesamowite właściwości oleju lnianego!

Zalety oleju lnianego są znane od czasów starożytnych. Olej lniany jest nieocenionym źródłem Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych. Poznaj jego właściwości zdrowotne!

 

Olej lniany - właściwości

Olej lniany poleca się w celu poprawy koncentracji i pamięci. Spożywa się go, aby wzmocnić swoją odporność i utrzymać odpowiedni poziom cholesterolu. Oprócz tego olej lniany dobrze wpływa na układ pokarmowy i reguluje procesy trawienne. W swoim składzie zawiera około 60% kwasów omega-6 i około 15% omega-3.

Ważne jest, aby używać oleju z pewnego źródła. Powinien on być nieoczyszczony, tłoczony na zimno, ze sprawdzanych upraw lnu. W czystej formie, zachowane są cenne kwasy tłuszczowe, których często pozbywamy się z produktu w procesie rafinacji. Oczyszczanie i filtrowanie sprawia, że oprócz omega-3, spada ilość lignanów, czyli fitoestrogenów (tzw. hormonów roślinnych). Fitoestrogeny posiadają właściwości antyoksydacyjne i pomagają regulować gospodarkę hormonalną. Posiadają mocniejsze działanie przeciwstarzeniowe od witaminy E i C, które są jednymi z najlepszych antyoksydantów.

 

Olej lniany – zastosowanie

Olej możemy stosować do różnych sałatek i potraw, podawanych na zimno. Istotne jest to, że olej lniany może być spożywany tylko na zimno ze względu na jego niską wytrzymałość termiczną. Nie można go podgrzewać, ani na nim smażyć. Poddawany wysokiej temperaturze, pozbawiany jest kwasów omega-3. Ulega on oksydacji, tj. utlenianiu i może być nawet toksyczny.

 

Olej lniany na odkwaszenie organizmu

Jeśli borykamy się z problemem zakwaszenia organizmu, musimy spożywać wartościowe tłuszcze. Posiadają je oleje tłoczone na zimno, np. olej z migdałów, dyni, słonecznika, awokado, konopi i siemienia lnianego.

Olej lniany jest nieocenionym specyfikiem przy odkwaszaniu organizmu, ponieważ posiada właściwości zasadotwórcze (dowiedz się więcej o odkwaszaniu na: http://prodeacid.pl/odkwaszanie).

 

Koktajl z oleju lnianego

Olej lniany można podawać w różnej postaci. Ciekawą propozycją jest podanie go w formie koktajlu owocowego lub warzywnego z dodatkiem różnych ziół. Różne koktajle możesz przygotować za pomocą wyciskarek i blenderów (w Internecie można znaleźć wiele modeli, np. http://sokowo.pl/blendery/). Taki koktajl jest świetną alternatywą dla śniadania lub podwieczorku.

Olej lniany jest źródłem witamin, antyoksydantów, mikro- i makroelementów, czyli wszystkiego co nasz organizm potrzebuje, aby być w odpowiedniej kondycji. Szybko i łatwo możemy dostarczyć sobie niezbędnych substancji odżywczych. Koktajl z olejem lnianym możemy przygotowywać w różny sposób, w zależności od naszych upodobań smakowych i pory roku.

olej lniany zastosowanie

Olej lniany w kosmetyce

Jego korzystne właściwości są też wykorzystywane w kosmetyce. Idealnie wpływa na naszą skórę, włosy i paznokcie. Możemy go stosować jako dodatek do kremu, balsamu czy maseczek lub nawet samodzielnie.

Wygładza skórę, natłuszcza, czyni bardziej elastyczną, łagodzi jej podrażnienia i opóźnia efekty starzenia.

Ze względu na zawartość NNKT, olej lniany pomaga utrzymać odpowiednie nawilżenie skóry. Dodatkowo posiada on witaminę E, która jest odpowiedzialna za pozbywanie się z naszego ciała wolnych rodników, dzięki czemu nasza skóra na dłużej zachowuje młody wygląd. Dodatkowo witamina E posiada też właściwości ochronne, które wspomagają regenerację uszkodzonych komórek.

 

Olej lniany na włosy

Zamiast inwestować w drogie kosmetyki, które zawierają silikony i szkodliwe substancje, warto by zdecydować się na naturalny kosmetyk. Dzięki zawartości kwasów omega-3, olej lniany pomaga w przywróceniu włosom równowagi – wzmacnia ich strukturę, od czubka głowy po same końce. Dodawany do maseczek lub stosowany samodzielnie przed myciem, sprawia że włosy są pełne blasku, wygładzone, nawilżone i odporne na czynniki zewnętrzne.

 

Olej lniany na twarz

Olej lniany stosowany na twarz, najlepiej dodać do kremu na noc. Idealnie sprawdzi się do masażu twarzy czy do demakijażu. Kwasy omega-6 są istotne dla naszej skóry, ponieważ ich niedobór, powoduje szybszą utratę wody. Nasza skóra jest wtedy bardziej narażona na pojawienie się zmarszczek, staje się zwiotczała, sucha, skłonna do podrażnień i łuszczenia się. Kwasy nienasycone normalizują skórę, podtrzymują jej równowagę hydro-lipidową. Wspomniana wcześniej witamina E dotlenia komórki.

 

Olej lniany - przechowywanie

Olej lniany powinniśmy przechowywać w ciemnej butelce i chronić go przed wpływem światła.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz