Po czym poznać dobre okulary przeciwsłoneczne?

Wbrew pozorom dobór odpowiednich okularów przeciwsłonecznych nie jest łatwą sprawą. Powinny zapewniać one skuteczną ochronę przed promieniowaniem słonecznym, a jednocześnie być dopasowane do kształtu twarzy. W tym artykule podpowiadamy, czym się kierować podczas kupowania tego typu okularów.

Okulary przeciwsłoneczne z dobrym filtrem

Ponad 90% promieniowania słonecznego docierającego na ziemię to promienie UVA. Są one bardzo szkodliwe dla oczu i nie chodzi tu tylko o ich powierzchnie. Promieniowanie UVA dociera do soczewek, co może powodować uszkodzenia wielu tkanek. Ponadto przyczynia się do starzenia się oczu i zwiększonego wysychania ich powierzchni. Nadmierna ekspozycja na te promienie może prowadzić do rozwoju bardzo poważnych dolegliwości takich jak zespół suchego oka, zapalenie spojówek, ślepota śnieżna, a nawet zaćma. Dlatego warto stawiać na odpowiednie okulary przeciwsłoneczne, które stanowią ochronę przed szkodliwym działaniem tych promieni. Należy inwestować w modele posiadające filtr UV. Okulary wyposażone w filtry UV 400 zapewniają całkowitą blokadę dla szkodliwego promieniowania.

Dobór odpowiednich soczewek

Jak wspomniano powyżej, soczewki powinny być wyposażone w odpowiedni filtr, w przeciwnym razie pełnią wyłącznie funkcję estetyczną i nie chronią w odpowiedni sposób naszych oczu. Wybierając soczewki w okularach przeciwsłonecznych, należy też zwrócić uwagę na ich kolor, najczęściej spotyka się modele:

  • szare – wykazują się dużą uniwersalnością, zapewniając naturalne postrzeganie barw. Z tego powodu stanowią dobry wybór dla kierowców.
  • żółte – powodują zwiększenie kontrastu, zdają egzamin podczas opadów deszczu, a także po nastaniu zmroku.
  • brązowe – dzięki pochłanianiu niebieskiego światła stanowią dobry sposób na poprawę głębi widzenia. Zapewniają odpoczynek dla oczu, dlatego sprawdzą się dla osób zmagających się z ich nadwrażliwością.
  • różowe lub czerwone – to doskonała opcja podczas poranków i wieczorów, kiedy światło staje się znacznie delikatniejsze. Sprawdzają się wśród biegaczy, miłośników jazdy na rowerze, a nawet wędkarzy.

Kwestia polaryzacji

Dobre okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać filtry polaryzacyjne. Jest to opcja pozwalająca na blokowanie uciążliwego światła, które odbija się od różnego rodzaju powierzchni. W zależności od sytuacji mogą to być piasek, woda lub śnieg. Takie rozwiązanie pozwala na poprawę kontrastu widzenia, a zatem podnosi komfort funkcjonowania podczas słonecznych dni. Ponadto stanowi dodatkową ochronę przed szkodliwym promieniowaniem. Co więcej, tego typu okulary, pozwalają na zwiększenie wyrazistości obserwowanych barw. Okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzacyjnym są polecane wszystkim kierowcom oraz osobom uprawiającym sport na świeżym powietrzu.

Na koniec należy zaznaczyć, że okulary przeciwsłoneczne to dodatek, który powinien pochodzić ze sprawdzonych źródeł. Dlatego powinno się stawiać na modele będące wytworem uznanych marek. Zakup okularów na bazarach, targach czy w sklepach z pamiątkami nie jest najlepszym wyborem. Wiąże się to z dużym ryzykiem zakupu modeli nietrwałych i niezapewniających bezpieczeństwa naszym oczom.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz