Nauka alfabetu – jak pomóc dziecku?

Prędzej czy później każdy maluch staje przed trudnym zadaniem – musi nauczyć się znaków graficznych, składających się na alfabet, by następnie móc nauczyć się czytać oraz pisać. To bardzo ważne umiejętności, których dobre i szybkie opanowanie pomoże dziecku odnosić sukcesy w szkole. Jednakże sposób przekazania wiedzy o alfabecie musi być odpowiedni – na tyle interesujący, by dziecko kojarzyło go z czymś istotnym i przyjemnym, co może w ciekawy sposób wykorzystać, a nie z czymś, do czego jest zmuszane przez dorosłych.

Nauka na siłę może sprawić, że maluch w przyszłości nie będzie lubił czytać! Jak więc dziecko powinno uczyć się alfabetu? Poprzez zabawę! W jaki sposób można mu pomóc? Pisanie i czytanie - cenne umiejętności Każdy współczesny rodzic i tak jest na o wiele lepszej pozycji, niż jego przodkowie – dysponujemy teraz bowiem ogromną ilością gier i zabaw, które mogą dziecku pomóc oswoić się z alfabetem oraz pokazać mu, jak przyjemnie się go uczyć. W telewizji dziecko może oglądać wiele programów na ten temat – tworzone są również interesujące gry dla najmłodszych, które wspomogą naukę. Kolory, zabawne kształty i postacie, czytanki, rymowanki, obrazki i filmiki – wszystko to przekazuje dziecku wiedzę w sposób zabawny i prosty, czyli tak, jak to się powinno odbywać.

Każdy rodzic musi jednak pamiętać, że największa odpowiedzialność spoczywa na nim – nim dziecko zacznie uczyć się alfabetu w szkole, to rodzice muszą go do tego zachęcać, pokazując mu korzyści płynące z tej nowej, fascynującej umiejętności. Niegdyś pisanie i czytanie – a przecież podstawą tych umiejętności jest alfabet – było zarezerwowane jedynie dla elity. Niektórzy nie umieli nawet się podpisać! Dzisiaj tą cenną wiedzę przekazujemy dzieciom – i powinny wiedzieć, jaka jest ważna!

Pamiętaj, że Twoje dziecko musi dobrze opanować alfabet już w zerówce, gdyż czytać i pisać będzie się uczyło na etapie wczesnoszkolnym. Jeśli wcześniej zaczniesz dziecku przekazywać pomalutku wiedzę, rozpoczęcie nauki nie będzie dla niego stresem i szokiem – warto zatem się na tym skoncentrować! Jak nauczyć dziecko literek? Dziecko posiada w okresie wzrostu naturalną ciekawość, którą warto umiejętnie wykorzystać. Zadaje wiele pytań – również związanych z alfabetem. A skoro tak, możemy zacząć mu pokazywać literki w ustalonej kolejności. Możemy również pokazywać mu proste słowa, ucząc ich pisania – przede wszystkim własnego imienia, pokazując dziecku, że słowa to nie tylko szlaczki na kartce, lecz znaki określające osoby i rzeczy.Znaki, z którymi można się utożsamiać.

Przekazywaniu takiej wiedzy mogą służyć przeróżne gadżety – a jest ich na rynku sporo. Mogą to być kolorowe literki-magnesy, z których można tworzyć napisy na lodówce (codziennie inne). Mogą to być też gry – i to niekoniecznie elektroniczne, lecz również i te planszowe. Literki umieszczane są również często na kartonikach wraz z na przykład nazwami owoców czy zwierząt, które zaczynają się na daną literę alfabetu – w ten sposób dziecko zacznie dobrze je rozpoznawać i kojarzyć.

Udowodniono, że zapamiętywanie jest łatwiejsze, jeśli wiąże się z wyobraźnią – ta metoda może zatem zdziałać cuda! Popularne są również literki-klocki, które dziecko może układać wraz z rodzicem. Dziecko może się uczyć układać literki w odpowiedniej kolejności, bądź też odwzorowywać już napisane przez rodzica słowa – dla niego jest to wspaniała zabawa! Czytanie globalne Każdy z nas jest inny, a skoro wszyscy ludzie są różni, istnieją również różne metody czytania. Niektórzy rodzice decydują się na naukę w sposób tradycyjny – a zatem najpierw poszczególnych liter, a dopiero później całych słów. Inni rodzice zaś podążają za najnowszymi trendami i swoim dzieciom chcą przekazać wiedzę, ucząc ich czytania globalnego.

Co to oznacza? Że zamiast liter, dzieci uczą się od razu kojarzenia całych słów, zapisanych w sposób graficzny. Ta metoda również przynosi dobre efekty, zatem jeśli pragniesz, by Twoje dziecko uczyło się w taki sposób, nie jest to problem – na rynku znajdziesz nawet wiele zestawów, które pomogą Tobie i Twojemu dziecku.

Zobacz również
Komentarze (0)
Zostaw komentarz